INTELIGENTNY DOM

Newsletter
 
 
 
 
 
Referencje, Certyfikaty

Zobacz nasze Referencje|Pobierz Certyfikaty

 
Ciekawe Artykuły

Dowiedz się więcej: Inteligentne Budynki|Artykuły: Inteligentne Domy

 
Filmy Video

Zobacz filmy video|Inteligentny Dom w akcji

 
Dokumenty, Katalogi

Pobierz Katalogi Producentów|Systemy Inteligentnych Domów

 
Co jest dla Ciebie ważne?
 
Partnerzy

 
 
wielkość tekstu: A A A

Inteligentny ogród

 

 

 

 

Inteligentny ogród to kolejna propozycja wykorzystania inteligentnych instalacji. Sprawdź, co w tym zakresie proponuje FIBARO

 

Systemy ułatwiające sterowanie oświetleniem lub podlewaniem ogrodu są już dość długo na rynku i właściwie nie dziwą. Ale już system, który steruje podlewaniem w zależności od pogody i oświetleniem w kontekście faz księżyca - robi wrażenie. Zresztą to tylko namiastka jego możliwości.

 

Inteligentny ogród

Od wielu lat producenci automatyki proponują nam rozwiązania ułatwiające panowanie nad ogrodem. Istnieje szereg systemów automatycznego podlewania, w których definiujemy godziny oraz intensywność nawadniania. Jednak takie systemy spełniają jedynie podstawowe oczekiwania użytkownika. Ci bardziej wymagający oczekują od systemu autonomicznego, inteligentnego zarządzania względem warunków pogodowych oraz dodatkowych zmiennych bieżących jak np. poziom wilgotności. Od niedawna jest to w pełni możliwe dzięki bezprzewodowemu systemowi FIBARO, który integruje każdy rodzaj podlewania ogrodowego i wszelkie urządzenia elektryczne znajdujące się na posesji oraz w obiekcie w jeden synergicznie współpracujący ekosystem.

Inteligentny ogród to przede wszystkim optymalizacja wszystkich procesów począwszy od podlewania, przez sterowanie oczkami wodnymi, sztucznymi kaskadami, sterowanie oświetleniem ogrodu, zarówno tym stricte użytkowym jak i tym ozdobnym, po automatyzacje bram, markiz, rolet i bieżący monitoring.

 

FIBARO - inteligentne sterowanie podlewaniem

Inteligentny ogród ma za zadanie nie tylko systematycznie dbać o nawadnianie, ale również reagować na sytuacje awaryjne, takie jak zmiany warunków pogodowych, czy brak energii elektrycznej lub wody czy też uszkodzenie ważnych elementów np. elektrozaworów systemu nawadniania. Inteligentny ogród potrafi również powiadomić właściwe osoby o zaistniałych zdarzeniach. Te wszystkie zadania może wykonać dla nas jeden system, bezprzewodowe rozwiązanie FIBARO, umożliwiający integracje z zainstalowanymi specjalistycznymi podsystemami aby osiągnąć efekt synergii. Jak to działa?

Do istniejącego systemu podlewania możemy podłączyć czujnik wilgotności gleby oraz czujkę zalania dodatkowo przy elektrozaworach musimy dołożyć moduły wykonawcze. Takie działanie umożliwia stworzenia w pełni profesjonalnego, autonomicznego inteligentnego systemu nawadniania.

System FIBARO na podstawie danych z czujników oraz stacji pogodowej w odpowiednim momencie podejmie decyzje o podlaniu ogrodu opracowując plan nawadniania poszczególnych sekcji w zależności o warunków wilgotności gleby, kierunku wiatru oraz nasłonecznienia. W przypadku, gdy czujka zalania zamontowana przy rynnie wyczuje opad deszczu, to autonomicznie podlewanie zostanie wyłączone. Umożliwia to wygenerowanie oszczędności w zakresie zużycia wody zapewniając jednocześnie roślinom najlepsze warunki do wzrostu.

Można również połączyć moduły przy elektrozaworach z czujką ruchu, dzięki czemu podlewanie wzdłuż ścieżki będzie odcinane strefowo w momencie gdy ktoś przechodzi. Jest to niezwykle użyteczna funkcja, gdy np. wpuszczamy gości na posesję w trakcie podlewania ogrodu.

 

 

Kontrola ogrodu i posesji

System FIBARO umożliwia również zdalny dostęp oraz podgląd na ogród i posesję. Daje to nam możliwość, poza oczywistą funkcją bezpieczeństwa, pełnej kontroli nad stanem naszego ogrodu, nawet będąc w bardzo odległym miejscu.

Wyobraźmy sobie sytuację, że odpoczywając na plaży w jakimś ciepłym kraju, wpadamy na pomysł, aby sprawdzić, jak rozwijają się nasze kwiaty. Klikamy w telefonie ikonę kamery w aplikacji do zarządzania systemem (dopasowanej do każdego typu urządzeń mobilnych) i za pośrednictwem kamery zamontowanej w ogrodzie mamy podgląd live na nasz ogród oraz posesję.

 

Sterowanie światłem

Kolejnym ciekawym zastosowaniem inteligentnego systemu FIBARO jest integracja z oświetleniem ogrodowym, która poza zdalnym bieżącym zarządzeniem (włączaniem i wyłączaniem) pozwala na rozjaśnianie wzdłuż ciągów komunikacyjnych w momencie wyczucia ruchu przez odpowiednie sensory. Oświetlenie może również regulować się wg faz księżyca. Istnieje również możliwość zintegrowania oświetlenia z zainstalowanym systemem alarmowym w taki sposób, aby każdorazowo, gdy system wyczuje niebezpieczeństwo (tj. próbę włamania, pożar czy zalanie), światła na posesji oraz w budynku przeszły w stan migania zwracając uwagę sąsiadów na niestandardowe wydarzenie na naszej działce.

 

Widok na ogrodzenie i furtkę

Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest również zintegrowanie kamery zainstalowanej przed wejściem na posesję z domofonem. Gdy gość dzwoni do furtki, na ekranie telefonu pojawi się obraz z kamery, a Ty również za pomocą telefonu, będziesz mógł tę furtkę otworzyć.

FIBARO to także jedyny system, który posiada funkcję wyznaczania aktualnego położenia elektrycznej rolety lub markizy ogrodowej. Może automatycznie składać markizę, gdy ze stacji meteorologicznej dostanie informacje o silnych wiatrach, przez co uchroni ją przed złamaniem.

Dlaczego właśnie FIBARO?

FIBARO jest instalacją bezprzewodową, można więc instalować ją na każdym etapie, gdyż nie wymaga przeróbek w domu.

FIBARO umożliwia pełną integrację z istniejącymi systemami np. podlewania, monitoringu lub alarmu. Ponadto steruję automatyką bram, rolet, markiz i oświetleniem. Zarządza również wszelkimi urządzeniami elektrycznymi na posesji oraz w budynku, a to wszystko bez użycia indywidualnych dla poszczególnych urządzeń i systemów paneli czy pilotów. Dzięki temu możesz zaoszczędzić na zakupie poszczególnych stacji sterujących za równowartość tego wydatku wyposażyć swój ogród i posesje w pełną inteligencje.

Koszt inteligentnej instalacji

Całkowity koszt inteligentnej instalacji waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od wielkości obiektu oraz intensywności zautomatyzowania. Mózg systemu, czyli centralka sterująca Home Center 2 to koszt 2.099 zł netto, a każdy moduł wykonawczy - 249 zł netto.

 

                                                          

Masz dodatkowe pytania? Dowiedz się więcej, jaki System będzie najlepiej pasował do Twojego budynku!

 

Po prostu napisz do nas lub zadzwoń już teraz:

 

a nasi Specjaliści podpowiedzą, udzielą Ci cennych wskazówek lub umówią się z Tobą na konsultację w dogodnycm dla Ciebie terminie.

 

 

Do usłyszenia,

Andrzej i Paweł
Twoi Doradcy

                                         

 

 
Poleć stronę:Podziel się ze znajomymi|Facebook: www.facebook.comTweetnij do znajomych|Twitter: www.twitter.comPodziel się ze znajomymi|Nasza Klasa: www.nk.plWykop stronę na|Wykopalisko: www.wykop.pl