INTELIGENTNY DOM

Newsletter
 
 
 
 
 
Referencje, Certyfikaty

Zobacz nasze Referencje|Pobierz Certyfikaty

 
Ciekawe Artykuły

Dowiedz się więcej: Inteligentne Budynki|Artykuły: Inteligentne Domy

 
Filmy Video

Zobacz filmy video|Inteligentny Dom w akcji

 
Dokumenty, Katalogi

Pobierz Katalogi Producentów|Systemy Inteligentnych Domów

 
Co jest dla Ciebie ważne?
 
Partnerzy

 
 
wielkość tekstu: A A A

Pompy ciepła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Działanie pompy ciepła

      - krok po kroku

 

 

 

 

Pompa ciepła jest w stanie wytworzyć dużo więcej energii cieplnej niż sama pobiera do działania swojego układu. Dzięki wykorzystaniu wymiennika ciepła pobierającego darmową energię ze środowiska naturalnego 3/4 wytwarzanej energii, to darmowa energia słoneczna skumulowana w gruncie wodzie i powietrzu.

 

 

 

Zasada pracy pompy ciepła:

 

 

 

1.   Czynnik*) obiegu dolnego źródła, płynąc w wężownicy, odbiera energię cieplną z gruntu, powietrza lub wody.

2.       W parowniku pompy podgrzany czynnik obiegu dolnego źródła oddaje ciepło
zimnemu czynnikowi chłodniczemu**) obiegu wewnętrznego pompy ciepła. Czynnik chłodniczy podgrzewa się i odparowuje, stając się gazem.

3.      Gaz zostaje sprężony przez sprężarkę.Wytworzone w tym procesie ciepło jest przekazywane w skraplaczu do systemu instalacji centralnego ogrzewania budynku.

4.       Skroplony gaz po przejściu przez zawór rozprężny obniża swoje ciśnienie oraz temperaturę i przepływa do parownika, gdzie ponownie odbiera ciepło od czynnika obiegu dolnego źródła i proces zaczyna się ponownie.

 

 *)  Czynnik obiegu dolnego źródła jest cieczą niezamarzającą, np. mieszaniną wody i alkoholu lub glikolu.

**) Ze względu na ochronę środowiska stosowane są obecnie freony hydrofluorowęglowodorowe (HFC) zamiast       niebezpiecznych dla warstwy ozonowej freonów wodorochlorofluorowęglowodorowych (HCFC); czynnik chłodniczy znajduje się w obiegu zamkniętym w pompie ciepła i nie ma kontaktu z otoczeniem .

 

 

 

 

 

Co może  pompa ciepła ?

 

Ogrzewanie domu   

 

Pompa ciepła jest jednym z najefektywniejszych rozwiązań grzewczych, mających zastosowanie w budownictwie jedno, wielorodzinnym oraz przemysłowym. Pompa ciepła wykorzystując, skumulowaną w gruncie energię słoneczną dla potrzeb ogrzewania i chłodzenia, chroni nasze środowisko naturalne.

 

Słońce poprzez swoją aktywność wytwarza bardzo dużo darmowej energii, która poprzez kumulację w gruncie, powietrzu i wodzie może być wykorzystywana do ogrzewania. Pompa ciepła pozwala wykorzystać to skumulowane ciepło na tyle efektywnie, że koszty ogrzewania mogą zostać obniżone nawet o 75%.

 

Woda jest najpopularniejszym dystrybutorem stosowanym w Europejskich systemach grzewczych. Systemy te bazują na dwóch rozwiązaniach jakimi są wodne ogrzewanie podłogowe oraz ogrzewanie grzejnikowe (czasami wodne ogrzewanie ścienne). Temperatura zasilania przy wykorzystaniu tych systemów rozkłada się następująco:

                                     

             Wodne ogrzewanie podłogowe                                     Ogrzewanie grzejnikowe   

                   

 temperatura zasilania 30-35 °C                                   temperatura zasilania 45-55°C

 

 

Obecnie, niskotemperaturowe grzejniki są projektowane aby uzyskać maksymalną moc grzewczą przy temperaturze 45-55°C, natomiast dla systemów ogrzewania podłogowego temperatura ta wynosi 30-35°C. Ponieważ pompa ciepła pracuje najefektywniej w momencie gdy różnica pomiędzy temperaturą dolnego źródła a systemem centralnego ogrzewania jest niska, temperatura zasilania systemu grzewczego powinna być utrzymywana na najniższym możliwym poziomie. Podsumowując, pompa ciepła może współpracować zarówno z ogrzewaniem grzejnikowym jak i podłogowym - jednak to ogrzewanie podłogowe obniży koszty energii w większym stopniu.

 

Żądana temperatura wewnętrzna jest regulowana poprzez zmianę krzywej grzewczej w regulatorze pogodowym. Komputer oblicza na jej podstawie tempraturę zasilania instalacji. Kalkulacja jest przeprowadzania przy wykorzystaniu temperatury panującej na zewnątrz  przy porównaniu ze zmiennymi, czyli krzywą grzewczą oraz temperaturą pokojową. Czym niższa jest temperatura panująca na zewnątrz, tym wyższa będzie temperatura zasilania instalacji.

 

Ustawienie krzywej grzewczej powinno uwzględniać rodzaj instalacji centralnego ogrzewania wykonanej w budynku. Prawidłowe ustawienie krzywej grzewczej zadba o przyjemny klimat w domu a co ważniejsze bedzie miało znaczący wpływ na oszczędność energii.

 

Indywidualne ustawienie dla każdego pomieszczenia w domu może być również uzyskane poprzez zastosowanie termostatów grzejnikowych lub bezprzewodowego systemu sterowania ogrzewaniem podłogowym.

 

 

Trzy najważniejsze kryteria wyboru

         

                                                                   

Roczna sprawność pompy ciepła

 

Roczna sprawność pompy ciepła (współczynnik wydajności cieplnej). Sprawność pompy ciepła jest określana dla pracy całorocznej, zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia.

 

Pompa ciepła może także pracować przy niskich temperaturach powietrza zewnętrznego. Pompy ciepła Danfoss dostarczają ciepło efektywnie przez cały rok. Jeśli roczna efektywność (COP - Coefficient Of Performance) wynosi około 4, oznacza to, że pompa wytwarza cztery razy więcej energii, niż jej dostarczono.

 

Innymi słowy, jeżeli COP wynosi 4 to z 1 kW energii elektrycznej dostarczonej do pompy ciepła otrzymamy 4 kW energii cieplnej na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody. Energia elektryczna jest potrzebna pompie w celu przeniesienia ciepła z dolnego źródła do górnego źródła.

 

Najbardziej rzetelną metodą jest podawanie rocznej sprawności, bowiem zapotrzebowanie na ciepło ulega zmianie w zależności od pory roku.

 

Najbardziej wydajne kotły olejowe i gazowe uzyskują sprawność na poziomie 105 - 110%, czyli z 1kW energii dostarczonej dają 1,05 - 1,1 kW energii cieplnej.


Ciepła  woda   użytkowa

 

 Pompa ciepła zapewnia dostawę żądanej ilości ciepłej wody użytkowej. Oczywiście istotne jest, aby pompa ciepła wytwarzała ciepłą wodę efektywnie.

Około 20% energii wytwarzanej przez pompę ciepła jest zużywane na potrzeby ciepłej wody użytkowej.

Dlatego ważne jest, aby ciepła woda była dostepna "szybko", szczególnie przy dużym poborze oraz aby jej przygotowanie odbyło się możliwie najniższym kosztem

 

Szybka dostawa ciepłej wody.
 
Danfoss posiada technologię pozwalającą na uzyskanie dużych ilości ciepłej wody użytkowej (c.w.u.),
w krótkim czasie i bez zużywania większej ilości energii. Technologia ta oparta jest na efektywnej wymianie ciepła oraz na warstwowym układzie c.w.u. w podgrzewaczu.
 
Technologia ta, zwana TWS (Tap Water Stratification), zapewnia najszybszą dostawę dużej ilości ciepłej wody przy zachowaniu bardzo wysokiej efektywności. Zasobnik ciepłej wody wykonany w technologii TWS jest znaczniej bardziej wydajny niż tradycyjny zasobnik.
 
Tradycyjny podgrzewacz c.w.u. z płaszczem wodnym ma mniejszą intensywność wymiany ciepła. Gorąca woda z pompy ciepła omywa wewnętrzną część podgrzewacza. Rozwiązanie to wymaga dwukrotnie dłuższego czasu na pełne podgrzanie wody w porównaniu z technologią TWS.
 

Zobacz różnicę pomiędzy technologią TWS a tradycyjnie stosowaną technologią w zasobniku c.w.u.

 

 

 

Tradycyjny zasobnik (z płaszczem wodnym)

 

 

Pełny cykl podgrzewania zbiornika do 
temperatury 40°C - 50 min. 
 

W przypadku dużego poboru ciepłej wody użytkowej, zasobnik potrzebuje aż 50 minut aby ponownie nagrzać wodę do żądanej temperatury.

 

Tradycyjny podgrzewacz c.w.u. z płaszczem wodnym ma mniejszą intensywność wymiany ciepła. Gorąca woda z pompy ciepła omywa wewnętrzną część podgrzewacza. Rozwiązanie to wymaga dwukrotnie dłuższego czasu na pełne podgrzanie wody w porównaniu z technologią TWS.

 

 

Zasobnik z TWS (Tap Water Stratification)

 

 

 

Pełny cykl podgrzewania zbiornika do 
temperatury 40°C - 21 min
.
 

W przypadku dużego poboru ciepłej wody użytkowej, zasobnik potrzebuje 21 minut aby ponownie nagrzać wodę do żądanej temperatury.

 

Zasobnik TWS stosuje nowe rozwiązanie techniczne w postaci wężownicy umieszczonej wewnątrzpodgrzewacza, przez którą przepływa gorąca woda z pompy ciepła. Woda wewnątrz podgrzewaczapodzielona jest na warstwy i w ten sposób szybciej uzyskuje żądaną temperaturę.

 

Korzyści:

  • + 15 % więcej ciepłej wody przy wykorzystaniu tych samych zasobów energii

  • 150 % szybciej przygotowana ciepła woda użytkowa

  • pompa ciepła, podgrzewacz wody oraz system regulacji tworzą zoptymalizowany system pracujący efektywnie przy najniższych możliwych kosztach

  • zbiornik z technologią TWS jest w standardowym wyposażeniu pomp ciepła: DHP-H, DHP-C, DHP-A, DHP-AL z zasobnikiem 180 l  / również z serii Opti

  • standardowe  wyposazenie   zewnętrznych   zasobników  DWH / DWH Opti   o  pojemności  200 i 300 litrów

 

 

 Partner - firma wykonawcza

 

 

 

 

Dlaczego My ?

 

Świadczymy usługi z zakresu technologii przyszłości. Stawiamy na Systemy Inteligentnego, Ekologicznego Domu, o niskim zapotrzebowaniu energetycznym – w wysokim standardzie , dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości. Kładziemy nacisk na efektywność i niezawodność. Na czas, bez awarii, po konkurencyjnej cenie.

 

Jesteśmy specjalistami budowlanymi, posiadającymi wieloletnią praktykę zawodową w zarządzaniu inwestycjami. Doświadczenie zdobyliśmy pracując w korporacjach, realizując projekty infrastrukturalne, przy budowie obiektów przemysłowych, specjalnego przeznaczenia, kubaturowych i drogowych. Dokonaliśmy z sukcesem licznych adaptacji oraz przebudów. Dzięki temu masz pewność, że jesteś w rękach fachowców.

 

W trosce o najwyższy standard obsługi dla Ciebie – tworzymy Grupę Projektantów, Autoryzowanych Instalatorów i Partnerów, którzy dbają o Twoje potrzeby, oferują fachowe doradztwo oraz montaż instalacji i urządzeń. Oddajemy do Twojej dyspozycji wykwalifikowanych projektantów, budowlańców, instalatorów, inżynierów, programistów oraz doradców kredytowych.

 

 

 

 
Poleć stronę:Podziel się ze znajomymi|Facebook: www.facebook.comTweetnij do znajomych|Twitter: www.twitter.comPodziel się ze znajomymi|Nasza Klasa: www.nk.plWykop stronę na|Wykopalisko: www.wykop.pl